eVidyarthi

Main Menu
  • eVidyarthi
  • School
    • Class 6th
      • Maths Class 6
      • Science Class 6
      • Hindi Class 6
      • व्याकरण
      • English Class 6
      • English Grammar
      • Sanskrit Class 6
      • Geography
      • Civics
      • History
    • Class 7th
      • Maths Class 7
      • Science Class 7
      • Hindi Class 7
      • व्याकरण
      • English Class 7
      • English Grammar
      • Sanskrit Class 7
      • Geography
      • Civics
      • History
    • Class 8th
      • Maths Class 8
      • Science Class 8
      • Hindi Class 8
      • व्याकरण
      • English Class 8
      • English Grammar
      • Sanskrit Class 8
      • Geography
      • Civics
      • History
    • Class 9th
      • Maths Class 9
      • Science Class 9
      • Hindi Class 9
      • English Class 9
      • English Grammar
      • व्याकरण
      • Economics Class 9
      • Geography Class 9
      • Civics Class 9
      • History Class 9
    • Class 10th
      • Maths Class 10
      • Science Class 10
      • Hindi Class 10
      • English Class 10
      • English Grammar
      • व्याकरण
      • Economics Class 10
      • History Class 10
      • Civics Class 10
      • Geography Class 10
    • Class 11th
      • Maths Class 11
      • Accounts Class 11
      • English Class 11
      • English Grammar
      • व्याकरण
      • Chemistry Class 11
      • Physics Class 11
      • Biology Class 11
    • Class 12th
      • Maths Class 12
      • Accounts Class 12
      • Chemistry Class 12
      • Physics Class 12
      • Biology Class 12
      • English Class 12
      • English Grammar
      • व्याकरण
    • Close
  • English
    • Basic English Grammar
    • Basic English Speaking
    • English Vocabulary
    • English Idioms & Phrases
    • Personality Enhancement
    • Interview Skills
    • Close
  • Softwares
    • Microsoft Word
    • PhotoShop
    • Excel
    • Illustrator
    • PowerPoint
    • Close
Maths Class 7 || Menu
  • Important
    • Sample Paper
    • Important Formulas
    • Revision Notes
    • Mathematics Book
    • MCQs
    • Close
  • Integers
    • Ex 1.1
    • Ex 1.2
    • Ex 1.3
    • Ex 1.4
    • MCQs
    • Ex. 1.1 NCERT Solutions
    • Ex. 1.2 NCERT Solutions
    • Ex. 1.3 NCERT Solutions
    • Ex. 1.4 NCERT Solutions
    • Close
  • Fractions and Decimals
    • Ex 2.1
    • Ex 2.2
    • Ex 2.3
    • Ex 2.4
    • Ex 2.5
    • Ex 2.6
    • Ex 2.7
    • MCQs
    • Ex. 2.1 NCERT Solutions
    • Ex. 2.2 NCERT Solutions
    • Ex. 2.3 NCERT Solutions
    • Ex. 2.4 NCERT Solutions
    • Ex. 2.5 NCERT Solutions
    • Ex. 2.6 NCERT Solutions
    • Ex. 2.7 NCERT Solutions
    • Close
  • Data Handling
    • Ex 3.1
    • Ex 3.2
    • Ex 3.3
    • Ex 3.4
    • MCQs
    • Ex. 3.1 NCERT Solutions
    • Ex. 3.2 NCERT Solutions
    • Ex. 3.3 NCERT Solutions
    • Ex. 3.4 NCERT Solutions
    • Close
  • Simple Equations
    • Ex 4.1
    • Ex 4.2
    • Ex 4.3
    • Ex 4.4
    • MCQs
    • Ex. 4.1 NCERT Solutions
    • Ex. 4.2 NCERT Solutions
    • Ex. 4.3 NCERT Solutions
    • Ex. 4.4 NCERT Solutions
    • Close
  • Lines and Angles
    • Ex 5.1
    • Ex 5.2
    • MCQs
    • Ex. 5.1 NCERT Solutions
    • Ex. 5.2 NCERT Solutions
    • Close
  • Triangle and its Properties
    • Ex 6.1
    • Ex 6.2
    • Ex 6.3
    • Ex 6.4
    • Ex 6.5
    • MCQs
    • Ex. 6.1 NCERT Solutions
    • Ex. 6.2 NCERT Solutions
    • Ex. 6.3 NCERT Solutions
    • Ex. 6.4 NCERT Solutions
    • Ex. 6.5 NCERT Solutions
    • Close
  • Congruence of Triangles
    • Ex 7.1
    • Ex 7.2
    • MCQs
    • Ex. 7.1 NCERT Solutions
    • Ex. 7.2 NCERT Solutions
    • Close
  • Comparing Quantities
    • Ex 8.1
    • Ex 8.2
    • Ex 8.3
    • MCQs
    • Ex. 8.1 NCERT Solutions
    • Ex. 8.2 NCERT Solutions
    • Ex. 8.3 NCERT Solutions
    • Close
  • Rational Numbers
    • Ex 9.1
    • Ex 9.2
    • MCQs
    • Ex. 9.1 NCERT Solutions
    • Ex. 9.2 NCERT Solutions
    • Close
  • Practical Geometry
    • Ex 10.1
    • Ex 10.2
    • Ex 10.3
    • Ex 10.4
    • Ex 10.5
    • MCQs
    • Ex. 10.1 NCERT Solutions
    • Ex. 10.2 NCERT Solutions
    • Ex. 10.3 NCERT Solutions
    • Ex. 10.4 NCERT Solutions
    • Ex. 10.5 NCERT Solutions
    • Close
  • Perimeter and Area
    • Ex 11.1
    • Ex 11.2
    • Ex 11.3
    • Ex 11.4
    • MCQs
    • Ex. 11.1 NCERT Solutions
    • Ex. 11.2 NCERT Soluions
    • Ex. 11.3 NCERT Solutions
    • Ex 11.4 NCERT Solutions
    • Close
  • Algebraic Expressions
    • Ex 12.1
    • Ex 12.2
    • Ex 12.3
    • Ex 12.4
    • MCQs
    • Ex. 12.1 NCERT Solutions
    • Ex. 12.2 NCERT Solutions
    • Ex. 12.3 NCERT Solutions
    • Ex. 12.4 NCERT Solutions
    • Close
  • Exponents & Powers
    • Ex 13.1
    • Ex 13.2
    • Ex 13.3
    • MCQs
    • Ex. 13.1 NCERT Solutions
    • Ex. 13.2 NCERT Solutions
    • Ex. 13.3 NCERT Solutions
    • Close
  • Symmetry
    • Ex 14.1
    • Ex 14.2
    • Ex 14.3
    • MCQs
    • Ex. 14.1 NCERT Solutions
    • Ex. 14.2 NCERT Solutions
    • Ex. 14.3 NCERT Solutions
    • Close
  • Visualising Solid Shapes
    • Ex 15.1
    • Ex 15.2
    • Ex 15.3
    • Ex 15.4
    • MCQs
    • Ex. 15.1 NCERT Solutions
    • Ex. 15.2 NCERT Solutions
    • Ex. 15.3 NCERT Solutions
    • Ex. 15.4 NCERT Solutions
    • Close

Class 7 Ex. 11.3 Maths NCERT Solutions

NCERT Solutions for Class 7 Maths Chapter 11 Perimeter and Area Ex 11.3

Ex 11.3 Class 7 Maths Question 1.
Find the circumference of the circles with the following radius. (Take π = 22/7)
(a) 14 cm
(b) 28 mm
(c) 21 cm

Solution:
(a) Given: Radius (r) = 14 cm
∴ Circumference = 2πr = 2 × 22/7 × 14
= 88 cm
(b) Given: Radius (r) = 28 mm
∴ Circumference = 2πr = 2 × 22/7 × 28
= 176 mm
(c) Given: Radius (r) = 21 cm
∴ Circumference = 2πr = 2 × 22/7 × 21
= 132 cm

Ex 11.3 Class 7 Maths Question 2.
Find the area of the following circles, given that (Take π = 22/7)
(a) radius = 14 mm
(b) diameter = 49 m
(c) radius = 5 cm

Solution:
(a) Here, r = 14 mm
∴ Area of the circle = πr2
= π × 14 × 14 = 22/7 × 14 × 14
(b) Here, diameter = 49 m 49

(c) Here, radius = 5 cm

Ex 11.3 Class 7 Maths Question 3.
If the circumference of a circular sheet is 154 m, find its radius. Also find the area of the sheet. (Take π = 22/7)

Solution:
Given: Circumference = 154 m
∴ 2πr = 154

Ex 11.3 Class 7 Maths Question 4.
A gardener wants to fence a circular garden of diameter 21 m. Find the length of the rope he needs to purchase, if he makes 2 rounds offence. Also find the cost of the rope, if it costs ₹ 4 per metre. (Take π = 22/7)

Solution:
Diameter of the circular garden = 21 m
∴ Radius = 21/2 m
∴ Circumference = 2πr = 2 × 22/7 × 21/2
= 66 m
Length of rope needed for 2 rounds
= 2 × 66 m = 132 m
Cost of the rope = ₹4 × 132 = ₹ 528

Ex 11.3 Class 7 Maths Question 5.
From a circular sheet of radius 4 cm, a circle of radius 3 cm is removed. Find the area of the remaining sheet. (Take π = 3.14)

Solution:
Radius of the circular sheet = 4 cm
∴ Area = πr² = π × 4 × 4 = 16π cm²
Radius of the circle to be removed = 3 cm
∴ Area of sheet removed = πr² = 9π cm²
Area of the remaining sheet
= (16π – 9π) cm² = 7π cm²
= 7 × 3.14 cm² = 21.98 cm²
Hence, the required area = 21.98 cm².

Ex 11.3 Class 7 Maths Question 6.
Saima wants to put a lace on the edge of a circular table cover of diameter 1.5 m. Find the length of the lace required and also find its cost if one metre of the lace costs ₹ 15. (Take π = 3.14)

Solution:
Diameter of the table cover = 1.5 m
∴ Radius = 1.5/2 = 0.75 m
∴ Length of the lace = 2πr = 2 × 3.14 × 0.75
= 4.710 m
Cost of the lace = ₹ 15 × 4.710 = ₹ 70.65

Ex 11.3 Class 7 Maths Question 7.
Find the perimeter of the given figure, which is a semicircle including its diameter.

Solution:
Given: Diameter = 10 cm

Hence, the required perimeter
= 25.7 cm. (approx.)

Ex 11.3 Class 7 Maths Question 8.
Find the cost of polishing a circular table-top of diameter 1.6 m, if the rate of polishing is ₹ 15 m². (Take π = 3.14)

Solution:
Given:
Diameter = 1.6 m
∴ Radius = 1.6/2 = 0.8 m
Area of the table-top = πr²
= 3.14 × 0.8 × 0.8 m²
= 2.0096 m²
∴ Cost of polishing = ₹ 15 × 2.0096
= ₹ 30.14 (approx.)

Ex 11.3 Class 7 Maths Question 9.
Shazli took a wire of length 44 cm and bent it into the shape of a circle. Find the radius of that circle. Also find its area. If the same wire is bent into the shape of a square, what will be the length of each of its sides? Which figure encloses more area, the circle or the square? (Take π = 22/7)

Solution:
Length of the wire to be bent into a circle = 44 cm
2πr = 44

Now, the length of the wire is bent into a square.
Here perimeter of square
= Circumference of line k
Length of each side of the square
= Perimeter/4 = 44/4 =11 cm
Area of the square = (Side)² = (11)² = 121 cm²
Since, 154 cm² >121 cm²
Thus, the circle encloses more area.

Ex 11.3 Class 7 Maths Question 10.
From a circular card sheet of radius 14 cm, two circles of radius 3.5 cm and a rectangle of length 3 cm and breadth 1 cm are removed, (as shown in the given figure below). Find the area of the remaining sheet. (Take π = 22/7)

Solution:
Radius of the circular sheet = 14 cm
∴ Area = πr² =22/7 × 14 × 14 cm²
= 616 cm²
Area of 2 small circles = 2 × πr²
= 2 × 22/7 × 3.5 × 3.5 cm²
= 77.0 cm²
Area of the rectangle = l × b
= 3 × 1 cm² = 3 cm²
Area of the remaining sheet after removing the 2 circles and 1 rectangle
= 616 cm² – (77 + 3) cm²
= 616 cm² – 80 cm² = 536 cm²

Ex 11.3 Class 7 Maths Question 11.
A circle of radius 2 cm is cut out from a square piece of an aluminium sheet of side 6 cm. What is the area of the left over aluminium sheet? (Take π = 3.14)

Solution:
Side os the square sheet = 6 m
∴ Area of the sheet = (Side)² = (6)² = 36 cm²
Radius of the circle = 2 cm
∴ Area of the circle to be cut out = πr2
= 22/7 × 2 × 2 = 88/7 cm²
Area of the left over sheet

Ex 11.3 Class 7 Maths Question 12.
The circumference of a circle is 31.4 cm. Find the radius and the area of the circle. (Take π = 3.14)

Solution:
Circumference of the circle = 31.4 cm
2πr = 31.4
∴ r = 31.4/2 × 3.14 = 5cm
Area of the circle = 7πr² = 3.14 × 5 × 5 = 78.5 cm²
Hence, the required radius = 5 cm and area = 78.5 cm².

Ex 11.3 Class 7 Maths Question 13.
A circular flower bed is surrounded by a path 4 m wide. The diameter of the flower bed is 66 m. What is the area of this path? (Take π = 3.14)

Solution:
Diameter of the flower bed = 66 m .
∴ Radius = 66/2 = 33 m
Let r1 = 33 m
Width of the path = 4 m
Radius of the flower bed included path
= 33 m + 4 m = 37m
Let r2 = 37m
Area of the circular path
=
= 3.14 (37²– 33²)
= 3.14 × (37 + 33) (37 – 33) [Y a² – b² = (a + b)(a-b)]
= 3.14 × 70 × 4 = 879.20 m²
Hence, the required area = 879.20 m²

Ex 11.3 Class 7 Maths Question 14.
A circular flower garden has an area of 314 m². A sprinkler at the centre of the garden can cover an area that has a radius of 12 m. Will the sprinkler can water the entire garden?
[Take π = 3.14]

Solution:
Area of the flower garden = 314 m²
Radius of the circular portion covered by the sprinkler = 12 m
∴ Area = 7πr² = 3.14 × 12 × 12
= 3.14 × 144 m² = 452.16 m²
Since 452.16 m² > 314 m²
Yes, the sprinkler will water the entire garden.

Ex 11.3 Class 7 Maths Question 15.
Find the circumference of the inner and the outer circles, shown in the given figure. (Take π = 3.14)

Solution:
Radius of the outer circle = 19 m
∴ Circumference of the outer circle = 2πr
= 2 × 3.14 × 19 = 3.14 × 38 m
= 119.32 m
Radius of the inner circle
= 19m – 10m = 9m
∴ Circumference = 2πr = 2 × 3.14 × 9
= 56.52 m
Here the required circumferences are 56.52 m and 119.32 m.

Ex 11.3 Class 7 Maths Question 16.
How many times a wheel of radius 28 cm must rotate to go 352 m? (Take π = 22/7)

Solution:
Radius of the wheel = 28 cm
∴ Circumference = 2πr = 2 × 22/7 × 28 = 176 cm
Number of rotations made by the wheel in going 352 m or 35200 cm
= 35200/176 = 200
Hence, the required number of rotation = 200.

Ex 11.3 Class 7 Maths Question 17.
The minute hand of a circular clock is 15 cm long. How far does the tip of the minute hand move in 1 hour? (Take π = 3.14)

Solution:
Length of minute hand = 15 cm
∴ Radius = 15 cm
Circumference = 2πr
= 2 × 3.14 × 15 cm = 94.2 cm
Since the minute hand covers the distance in 1 hour equal to the circumference of the circle. Here the required distance covered by the minute hand = 94.2 cm.

Android App

eVidyarthi

Search On eVidyarthi

Evidyarthi on Facebook

Like us on Facebook

Follow Evidyarthi on Youtube

Learn English
Learn English Through हिन्दी
Job Interview Skills
English Grammar
हिंदी व्याकरण - Vyakaran
Mathematics Class 6th
Science Class 6th
हिन्दी Class 6th
Mathematics Class 7th
Science Class 7th
हिन्दी Class 7th
Mathematics Class 8th
Science Class 8th
हिन्दी Class 8th
Mathematics Class 9th
English Class 9th
Science Class 9th
Mathematics Class 10th
English Class 10th
Mathematics Class XI
Chemistry Class XI
Accountancy Class 11th
Accountancy Class 12th
Mathematics Class 12th
Microsoft Word
Microsoft Excel
Microsoft PowerPoint
Adobe PhotoShop
Adobe Illustrator
Learn German
Learn French
IIT JEE
Privacy Policies, Contact Us
Copyright © 2020 eVidyarthi and its licensors. All Rights Reserved.