Main Menu
  • School
    • Close
    • CBSE English Medium
    • CBSE Hindi Medium
    • UP Board
    • Bihar Board
    • Maharashtra Board
    • MP Board
    • Close
  • English
    • Close
    • English Grammar for School
    • Basic English Grammar
    • Basic English Speaking
    • English Vocabulary
    • English Idioms & Phrases
    • Personality Enhancement
    • Interview Skills
    • Close
  • Sarkari Exam Prep
    • Close
    • All Govt Exams Preparation
    • MCQs for Competitive Exams
    • Notes For Competitive Exams
    • NCERT Syllabus for Competitive Exam
    • Close
  • Study Abroad
    • Close
    • Study in Australia
    • Study in Canada
    • Study in UK
    • Study in Germany
    • Study in USA
    • Close
Maths Class 7 || Menu
  • Videos Maths Class 7
  • MCQ Maths Class 7
  • Notes Maths Class 7
  • Question Answer Maths Class 7
  • Important Formulas Maths Class 7
  • Important Questions Maths class 7
  • Chapter Wise Practice Papers Maths Class 7
  • Sample Paper Maths Class 7
  • Previous Year Paper Maths Class 7
  • Book Maths Class 7
  • Integers
    • Ex 1.1
    • Ex 1.2
    • Ex 1.3
    • MCQ Maths Class 7
    • Close
  • Fractions and Decimals
    • Ex 2.1
    • Ex 2.2
    • Ex 2.3
    • Ex 2.4
    • Ex 2.5
    • MCQ Maths Class 7
    • Close
  • Data Handling
    • Ex 3.1
    • Ex 3.2
    • Ex 3.3
    • MCQ Maths Class 7
    • Close
  • Simple Equations
    • Ex 4.1
    • Ex 4.2
    • Ex 4.3
    • MCQ Maths Class 7
    • Close
  • Lines and Angles
    • Ex 5.1
    • Ex 5.2
    • MCQ Maths Class 7
    • Close
  • Triangle and its Properties
    • Ex 6.1
    • Ex 6.2
    • Ex 6.3
    • Ex 6.4
    • Ex 6.5
    • MCQ Maths Class 7
    • Close
  • Comparing Quantities
    • Ex 7.1
    • Ex 7.2
    • MCQ Maths Class 7
    • Close
  • Rational Numbers
    • Ex 8.1
    • Ex 8.2
    • MCQ Maths Class 7
    • Close
  • Perimeter and Area
    • Ex 9.1
    • Ex 9.2
    • MCQ Maths Class 7
    • Close
  • Algebraic Expressions
    • Ex 10.1
    • Ex 10.2
    • MCQ Maths Class 7
    • Close
  • Exponents & Powers
    • Ex 11.1
    • Ex 11.2
    • Ex 11.3
    • MCQ Maths Class 7
    • Close
  • Symmetry
    • Ex 12.1
    • Ex 12.2
    • Ex 12.3
    • MCQ Maths Class 7
    • Close
  • Visualising Solid Shapes
    • Ex 13.1
    • Ex 13.2
    • Ex 13.3
    • Ex 13.4
    • MCQ Maths Class 7
    • Close
  • Maths Class 7

Maths Class 7 Exercise 11.4 Question Answer

Advertisement

Solutions For All Chapters Maths Class 7

NCERT Solutions for Class 7 Maths Chapter 11 Perimeter and Area Ex 11.4

Ex 11.4 Class 7 Maths Question 1.
A garden is 90 m long and 75 m broad. A path 5 m wide is to be built outside and around it. Find the area of the path. Also find the area of the garden in hectare.

Solution:

Given: Length = 90 m
Breadth = 75 m
Area of the garden = l × b
= 90 m × 75 m = 6750 m²
Length of the garden including path
= 90m + 5m + 5m = 100 m
Breadth of the garden including path
= 75m + 5m + 5m = 85m
Area of the garden including path
= l × b
= 100 m × 85 m = 8500 m²
Area of the path = 8500 m² – 6750 m² = 1750 m²
Hence, required area of path = 1750 m² and area of the garden = 6750 m² = 0.675 ha

Ex 11.4 Class 7 Maths Question 2.
A 3 m wide path runs outside and around a rectangular park of length 125 m and breadth 65 m. Find the area of the path.

Solution:
Length of the park = 125 m
Breadth of the park = 65 m
Area of the park = l × b
= 125 m × 65 m = 8125 m²

Length of the park including path
= 125 m + 3m + 3m = 131 m
Breadth of the park including path
= 65m + 3m + 3m = 71m
Area of the park including path
= 131 m × 71 m = 9301 m²
∴ Area of the path
= 9301 m² – 8125 m² = 1176 m²
Hence, the required area = 1176 m².

Ex 11.4 Class 7 Maths Question 3.
A picture is painted on a cardboard 8 cm long and 5 cm wide such that there is a margin of 1. 5 cm along each of its sides. Find the total area of the margin.

Solution:

Length = 8 cm, breadth = 5 cm
Area of the cardboard = l × b
= 8 cm × 5 cm = 40 cm²
Width of the margin = 1.5 cm
Length of the inner cardboard
= 8 cm – 1.5 × 2 cm
= 8 cm – 3 cm = 5 cm
Breadth of the inner cardboard
= 5 cm – 1.5 × 2 cm
= 5 cm – 3 cm = 2 cm
Area of the inner rectangle = l × b
= 5 cm × 2 cm = 10 cm² Area of the margin
= 40 cm² – 10 cm² = 30 cm²
Hence, the required area = 30 cm².

Ex 11.4 Class 7 Maths Question 4.
A verandah of width 2.25 m is constructed all along outside a room which is 5.5 m long and 4 m wide. Find:
(i) the area of the verandah.
(ii) the cost of cementing the floor of the verandah at the rate of ₹ 200 per m².

Solution:

Length of the room = 5.5 m
Breadth of the room = 4 m
∴ Area of the room = l × b = 5.5 m × 4 m = 22 m²
Width of the verandah = 2.25 m
Length of the room including verandah
= 5.5 m + 2 × 2.25 m = 10 m
Breadth of the room including verandah
= 4 m + 2 × 2.25 m = 8.50 m²
Area of the room including verandah = l × b
= 10 m × 8.50 m = 85 m²
(i) Area of the verandah = 85 m² – 22 m²
= 63 m²
(ii) Cost of cementing the floor of the verandah = ₹ 63 × 200 = ₹12600

Ex 11.4 Class 7 Maths Question 5.
A path 1 m wide is built along the border and inside a square garden of side 30 m. Find:
(i) the area of the path.
(ii) the cost of planting grass in the remaining portion of the garden at the rate of ₹ 40 per m².

Solution:

Area of the square garden = (Side)²
= 30 m × 30 m = 900 m²
Length of the garden excluding the path = 30 m – 2 × 1 m = 28 m
∴ Area of the garden excluding the path = 28 m × 28 m = 784 m²
(i) Area of the path = 900 m² – 784 m²
= 116 m²
(ii) Cost of the planting the remaining portion at the rate of ₹ 40 per m²
= ₹ 40 × 784 = ₹ 31,360

Ex 11.4 Class 7 Maths Question 6.
Two cross roads, each of width 10 m, cut a right angles through the centre of a rectangular park of length 700 m and breadth 300 m and parallel to its sides. Find the area of the roads. Also find the area of the park excluding cross roads. Give the answer in hectares.

Solution:

Length of the road parallel to the length of the park = 700 m
Width of the road = 10 m
∴ Area of the road = l × b = 700 m × 10 m = 7000 m²
Length of the road parallel to the breadth of the park = 300 m
Width of the road = 10 m Area of this road = l × b = 300 m × 10 = 3000 m²
Area of the both roads
= 7000 m² + 3000 m² – Area of the common portion
= 10,000 m2 – 10 m × 10 m
= 10,000 m² – 100 m²
= 9900 m² = 0.99 ha
Area of the park = l × b
= 700 m × 300 m = 210000 m²
Area of the park excluding the roads
= 210000 m2 – 9900 m²
= 200100 m2 = 20.01 ha

Ex 11.4 Class 7 Maths Question 7.
Through a rectangular field of length 90 m and breadth 60 m, two roads are constructed which are parallel to the sides and cut each other at right angles through the centre of the fields. If the width of each road is 3 m, find
(i) the area covered by the roads.
(ii) the cost of constructing the roads at of the rate of ₹ 110 per m².

Solution:

Length of the road along the length of the field = 90 m
Breadth = 3 m
∴ Area of this road = l × b
= 90 m × 3 m = 270 m²
Similarly, the area of the road parallel to the breadth of the field = l × b
= 60 m × 3 m = 180 m² Area of the common portion
= 3m × 3m = 9m²
(i) Area of the two roads
= 270 m² + 180 m² – 9 m²
= 450 m² – 9 m² = 441 m²
(ii) Cost of constructing the roads
= ₹ 110 × 441 = ₹ 48,510

Ex 11.4 Class 7 Maths Question 8.
Pragya wrapped a card around a circular pipe of radius 4 cm and cut off the length required of the cord. Then she wrapped it around a square box of side 4 cm (also shown). Did she have any cord left? (π = 3.14)

Solution:
Length of the cord = Circumference of the circular pipe
= 2πr = 2 × 3.14 × 4 = 25.12 cm
Perimeter of the square box
= 4 × side = 4 × 4 cm = 16 cm
Length of the cord left
= 25.12 cm – 16 cm = 9.12 cm
Yes, 9.12 cm cord is left.

Ex 11.4 Class 7 Maths Question 9.
The given figure represents a rectangular lawn with a circular flower bed in the middle. Find:
(i) the area of the whole land.
(ii) the area of the flower bed.
(iii) the area of the lawn excluding the area of the flower bed.
(iv) the circumference of the flower bed.

Solution:
(i) Length of the lawn = 10 m
Breadth of the lawn = 5 m
Area of the lawn = l × b
= 10 m × 5 m = 50 m²
(ii) Area of the circular flower bed = πr²
= 22/7 × 2 × 2 = 88/7 m² = 12.57 m²
(iii) Area of the lawn excluding the area of the flower bed

Ex 11.4 Class 7 Maths Question 10.
In the following figures, find the area of the shaded portion.

Solution:
(i) Area of the rectangle = l × b
= 18 cm × (6 cm + 4 cm)
= 18 cm × 10 cm = 180 cm²
Area of right triangle
= 1/2 × b × h = 1/2 × 6 × 10 = 30 cm²
Area of right ∆BCE = 1/2 × b × h
= 1/2 × 8 × 10 =40 cm²
Area of the two right triangles
= 30 cm² + 40 cm² = 70 cm²
Area of the shaded portion
= 180 cm² – 70 cm² = 110 cm²
(ii) Area of the square PQRS = (Side)²
= (20)² = 400 cm²

Area of the three triangles
= 50 cm² + 100 cm² + 100 cm² = 250 cm²
Area of the shaded portion
= 400 cm² – 250 cm² = 150 cm²

Ex 11.4 Class 7 Maths Question 11.
Find the area of the quadrilateral ABCD. Here, AC = 22 cm, BM = 3 cm, DN = 3 cm, and BM ⊥ AC, DN ⊥ AC.

Solution:

Area of the quadrilateral ABCD
= Area of ∆ABC + Area of ∆ADC
= 33 cm² + 33 cm² = 66 cm²
Hence, the required area = 66 cm² .

Leave a Reply Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Advertisement

CBSE Delhi Question Answer of Chapters in PDF

Free Sample Papers and Previous Years' Question Papers for CBSE Exams from the Official CBSE Academic Website (CBSE.nic.in) in Delhi, Rajasthan, Uttar Pradesh and Bihar

Download CBSE / NCERT Book, Notes & MCQ Online Test / Mock Test

Online Quiz with Answers for Objective Questions in Hindi and English

Advertisement

Maharashtra Board Marathi & English Medium

Just Launched! Access Maharashtra Board Exam MCQs, Previous Year Papers, Textbooks, Solutions, Notes, Important Questions, and Summaries—available in both Marathi and English mediums—all in one place Maharashtra Board

Android APP

सरकारी Exam Preparation

Sarkari Exam Preparation Youtube

CBSE – दिल्ली, उत्तर प्रदेश, मध्य प्रदेश, बिहार, राजस्थान & हरियाणा Board हिंदी माध्यम

कक्षा 6 to 8 हिंदी माध्यम
कक्षा 9 & 10 हिंदी माध्यम
कक्षा 11 हिंदी माध्यम

State Board

यूपी बोर्ड 6,7 & 8
बिहार बोर्ड हिंदी माध्यम

CBSE Board

Mathematics Class 6
Science Class 6
Social Science Class 6
हिन्दी Class 6
सामाजिक विज्ञान कक्षा 6
विज्ञान कक्षा 6

Mathematics Class 7
Science Class 7
SST Class 7
सामाजिक विज्ञान कक्षा 7
हिन्दी Class 7

Mathematics Class 8
Science Class 8
Social Science Class 8
हिन्दी Class 8

Mathematics Class 9
Science Class 9
English Class 9

Mathematics Class 10
SST Class 10
English Class 10

Mathematics Class XI
Chemistry Class XI
Accountancy Class 11

Accountancy Class 12
Mathematics Class 12

Learn English
English Through हिन्दी
Job Interview Skills
English Grammar
हिंदी व्याकरण - Vyakaran
Microsoft Word
Microsoft PowerPoint
Adobe PhotoShop
Adobe Illustrator
Learn German
Learn French
IIT JEE

Study Abroad

Study in Australia: Australia is known for its vibrant student life and world-class education in fields like engineering, business, health sciences, and arts. Major student hubs include Sydney, Melbourne, and Brisbane. Top universities: University of Sydney, University of Melbourne, ANU, UNSW.

Study in Canada: Canada offers affordable education, a multicultural environment, and work opportunities for international students. Top universities: University of Toronto, UBC, McGill, University of Alberta.

Study in the UK: The UK boasts prestigious universities and a wide range of courses. Students benefit from rich cultural experiences and a strong alumni network. Top universities: Oxford, Cambridge, Imperial College, LSE.

Study in Germany: Germany offers high-quality education, especially in engineering and technology, with many low-cost or tuition-free programs. Top universities: LMU Munich, TUM, University of Heidelberg.

Study in the USA: The USA has a diverse educational system with many research opportunities and career advancement options. Top universities: Harvard, MIT, Stanford, UC Berkeley.

Privacy Policies, Terms and Conditions, About Us, Contact Us
Copyright © 2025 eVidyarthi and its licensors. All Rights Reserved.