Main Menu
  • School
    • Close
    • CBSE English Medium
    • CBSE Hindi Medium
    • UP Board
    • Bihar Board
    • Maharashtra Board
    • MP Board
    • Close
  • English
    • Close
    • English Grammar for School
    • Basic English Grammar
    • Basic English Speaking
    • English Vocabulary
    • English Idioms & Phrases
    • Personality Enhancement
    • Interview Skills
    • Close
  • Sarkari Exam Prep
    • Close
    • All Govt Exams Preparation
    • MCQs for Competitive Exams
    • Notes For Competitive Exams
    • NCERT Syllabus for Competitive Exam
    • Close
  • Study Abroad
    • Close
    • Study in Australia
    • Study in Canada
    • Study in UK
    • Study in Germany
    • Study in USA
    • Close
Class 6th Maths || Menu
  • MCQ Maths Class 6
  • Important Questions Maths Class 6
  • Question Answer Maths Class 6
  • Notes Maths Class 6
  • Important Formulas Maths Class 6
  • Book Maths Class 6
  • Chapter Wise Practice Papers Maths Class 6
  • Sample Papers Maths Class 6
  • Previous Year Papers Maths Class 6
  • Maths Class 6

Maths Class 6 Ratio and Proportion Ch 12 Ex 12.3 Question Answer

Advertisement

Solutions For All Chapters Maths Class 6

Ex 12.3 Class 6 Maths Question 1.
If the cost of 7 m of cloth is ₹ 1470, find the cost of 5 m of cloth.

Solution:

Using unitary method, we have cost of 7 m of cloth = ₹1470
Cost of 1 m of cloth = ₹ 1470/7
Cost of 5 m of cloth = ₹(1470/7 x 5) = ₹(210 x 5)
= ₹ 1050
Thus, the required cost = ₹ 1050

Ex 12.3 Class 6 Maths Question 2.
Ekta earns ₹ 3000 in 10 days. How much she will earn in 30 days?

Solution:

Money earned by Ekta in 10 days = ₹ 3000

Money earned in one day by her = 3000 / 10

= ₹ 300

So, money earned by her in 30 days = 300 × 30

= ₹ 9000

Ex 12.3 Class 6 Maths Question 3.
If it has rained 276 mm in the last 3 days, how many centimeters of rain will fall in one full week (7 days)? Assume that the rain continues to fall at the same rate.

Solution:

In last 3 days the rain falls = 276 mm .
In 1 day the rain falls = 276/3 mm.
in 7 days the rain will fall = 276/3 x 7 mm.
= 92 x 7 mm = 644 mm or 64.4 cm [∵ 1 cm = 10 mm]
Thus, the amount of rain fall in week = 64.4 cm.

Ex 12.3 Class 6 Maths Question 4.

Cost of 5 kg of wheat is ₹ 91.50.

(a) What will be the cost of 8 kg of wheat?

(b) What quantity of wheat can be purchased in ₹ 183?

Solutions:

(a) Cost of 5 kg wheat = ₹ 91.50.

Cost of 1 kg wheat = 91.50 / 5

= ₹ 18.3

So, the cost of 8 kg wheat = 18.3 × 8

= ₹ 146.40

(b) Wheat purchased in ₹ 91.50 = 5 kg

Wheat purchased in ₹ 1 = 5 / 91.50 kg

So, wheat purchased in ₹ 183 = (5 / 91.50) × 183

= 10 kg

Ex 12.3 Class 6 Maths Question 5.
The temperature dropped 15 degree Celsius in the last 30 days. If the rate of temperature drop remains the same, how many degrees will the temperature drop in the next ten days?

Solution:

In last 3,0 days the quantity of drop in temperature = 15 degree Celsius
In last 1 day the quantity of drop in temperature = 15/30 degree Celsius
In last 10 days the quantity of drop is temperature = 15/30 x 10 degree Celsius
= 5 degree Celsius
Thus the required drop in temperature in last 10 days = 5 degree Celsius.

Ex 12.3 Class 6 Maths Question 6.
Shaina pays ₹ 15000 as rent for 3 months. How much does she has to pay for a whole year, if the rent per month remains same?

Solution:

Rent paid by Shaina in 3 months = ₹ 15000

Rent for 1 month = 15000 / 3

= ₹ 5000

So, rent for 12 months, i.e. 1 year = 5000 × 12

= ₹ 60,000

∴ Rent paid by Shaina in 1 year is ₹ 60,000

Ex 12.3 Class 6 Maths Question 7.
Cost of 4 dozen bananas is ₹ 180. How many bananas can be purchased for ₹ 90?

Solution:

Number of bananas bought in₹ 180 = 4 dozens

= 4 × 12

= 48 bananas

Number of bananas bought in ₹ 1 = 48 / 180

So, number of bananas bought in ₹ 90 = (48 / 180) × 90

= 24 bananas

∴ 24 bananas can be purchased for ₹ 90

Ex 12.3 Class 6 Maths Question 8.
The weight of 72 books is 9 kg. What is the weight of 40 such books?

Solution:

Weight of 72 books = 9 kg
Weight of 1 books = 9/72 kg
Weight of 40 books = 9/72 x 40 kg = 5 kg
Hence, the required weight = 5 kg.

Ex 12.3 Class 6 Maths Question 9.
A truck requires 108 litres of diesel for covering a distance of 594 km. How much diesel will be required by the truck to cover a distance of 1650 km?

Solution:

To cover 594 km, the amount of diesel required = 108 litres.
To cover 1 km, the amount of diesel will be , required =
108/594 litres
To cover 1650 km, the amount of diesel required = 108×1650/594 litres = 300 litres
Thus, the required amount of diesel = 300 litres.

Ex 12.3 Class 6 Maths Question 10.
Raju purchases 10 pens for ₹150 and Manish buys 7 pens for ₹ 84. Can you say who got the pens cheaper?

Solution:

For Raju,
Cost of 10 pen = ₹150
Cost of 1 pen = ₹ 150/10 = ₹ 15
For Manish,
Cost of 7 pens = ₹ 84
Cost of 1 pen = ₹ 84/7 = ₹12
∴ ₹ 12 < ₹ 15 Thus Manish got the pens cheaper than Raju.

Ex 12.3 Class 6 Maths Question 11.
Anish made 42 runs in 6 overs and Anup made 63 runs in 7 overs. Who made more runs per over?

Solution:

Number of runs made by Anish in 6 overs = 42
Number of runs made by him in 1 over = 42/6 = 7 runs.
Number of runs made by Anup in 7 overs = 63
Number of runs made by him in 1 over = 63/7 = 9 runs.
∴ 9 runs > 7 runs.
Thus, Anup has made more runs.

 

Leave a Reply Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Advertisement

CBSE Delhi Question Answer of Chapters in PDF

Free Sample Papers and Previous Years' Question Papers for CBSE Exams from the Official CBSE Academic Website (CBSE.nic.in) in Delhi, Rajasthan, Uttar Pradesh and Bihar

Download CBSE / NCERT Book, Notes & MCQ Online Test / Mock Test

Online Quiz with Answers for Objective Questions in Hindi and English

Advertisement

Maharashtra Board Marathi & English Medium

Just Launched! Access Maharashtra Board Exam MCQs, Previous Year Papers, Textbooks, Solutions, Notes, Important Questions, and Summaries—available in both Marathi and English mediums—all in one place Maharashtra Board

Android APP

सरकारी Exam Preparation

Sarkari Exam Preparation Youtube

CBSE – दिल्ली, उत्तर प्रदेश, मध्य प्रदेश, बिहार, राजस्थान & हरियाणा Board हिंदी माध्यम

कक्षा 6 to 8 हिंदी माध्यम
कक्षा 9 & 10 हिंदी माध्यम
कक्षा 11 हिंदी माध्यम

State Board

यूपी बोर्ड 6,7 & 8
बिहार बोर्ड हिंदी माध्यम

CBSE Board

Mathematics Class 6
Science Class 6
Social Science Class 6
हिन्दी Class 6
सामाजिक विज्ञान कक्षा 6
विज्ञान कक्षा 6

Mathematics Class 7
Science Class 7
SST Class 7
सामाजिक विज्ञान कक्षा 7
हिन्दी Class 7

Mathematics Class 8
Science Class 8
Social Science Class 8
हिन्दी Class 8

Mathematics Class 9
Science Class 9
English Class 9

Mathematics Class 10
SST Class 10
English Class 10

Mathematics Class XI
Chemistry Class XI
Accountancy Class 11

Accountancy Class 12
Mathematics Class 12

Learn English
English Through हिन्दी
Job Interview Skills
English Grammar
हिंदी व्याकरण - Vyakaran
Microsoft Word
Microsoft PowerPoint
Adobe PhotoShop
Adobe Illustrator
Learn German
Learn French
IIT JEE
Privacy Policies, Terms and Conditions, About Us, Contact Us
Copyright © 2025 eVidyarthi and its licensors. All Rights Reserved.